معرفت امام زمان (عج) باب سوم

طایفه محقه و فرقه ناحیه امامیه اثنا عشریه که با توجه به نصوص متواتر از حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و امیرالمؤمنین حضرت علی علیه السلام حضرت خلف صالح، حجه ابن الحسن العسکری علیه السلام را مهدی موعود و قائم منتظر و غایب از نظرها می‌دانند.
لذا تعدادی از علمای عزیز اهل سنت و برادران دینی که در این امر با ما موافقت نموده اند و در کتاب نجم الثاقب فهرست شده اند بیست تن هستند، من جمله ابو سالم کمال الدین محمد قریشی نصیبی، ابو عبدالله محمد بن یوسف گنجی شافعی، شمس الدین ابو المظفر یوسف بغدادی حنفی، محی الدین عربی (ابن عربی) عبدالرحمن جامی، عبدالرحمن صوفی، احمد بن محمد بن هاشم بلاذری، قاضی جواد ساباطی و …
سیوطی در  «تاریخ الخلفاء» از چند طریق از بخاری مسلم و احمد و آبی داوود و بزاز و غیر ایشان روایت کرده به الفاظ مختلف که رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود «دوازده خلیفه از قریش خواهد بود» و به روایت مسدد در مسند کبیر: «دوازده خلیفه اند که همه ایشان عمل می‌کنند به هدایت و دین حق»

روایت ملا عبدالرحمن جامی درباره امام مهدی علیه السلام
عالم عارف مشهور نزد اهل سنت، ملا عبدالرحمن جامی در کتاب «شواهد النبوه» روایت کرده از بعضی که گفته: بر ابو محمد زکی رضی الله عنه در آمدم و گفتم که: یابن رسول الله! خلیفه و امام بعد از تو که خواهد بود؟
به خانه درآمد، پس بیرون آمد کودکی بر دوش گرفته، گویا که ماه شب چهاردهم بود، در سن سه سالگی. پس فرمود: «ای فلان! اگرنه پیش خدای تعالی گرامی بودی، این فرزند خود را به تو نمی نمایاندمی. نام این، نام رسول است، کنیه او، کنیه وی است»
“یَملَأُ الأرضَ عَدلاً وَ قِسطاً کَما مُلِئَت ظُلماً وَ جَوراً”
از فضاله ابن ایوب از عبداله بن سنان که گفت: پدرم سوال کرد از حضرت ابی عبدالله، جعفر صادق علیه السلام از سلطان عادل
آن حضرت فرمود  «او آن کسی است که خدای تعالی فرض گردانیده است اطاعت و فرمانبرداری او را بعد از انبیاء و مرسلین، بر جمیع آدمیان و جنیان و او سلطانی است بعد از سلطانی تا آن که منتهی شود به سلطان دوازدهم»
پس مردی از اصحاب آن حضرت گفت که: وصف کن از برای ما که ایشان کیستند ای فرزند رسول خدا؟
آن سرور فرمودند که: «ایشان آن کسانند که خدای تعالی درباره ایشان فرموده است که «اطیعوا الله و اطیعو الرسول و اولی الامر منکم»

برچسب ها: , , ,
نوشتهٔ بعدی
معرفت امام زمان (عج) باب چهارم
نوشتهٔ پیشین
معرفت امام زمان (عج) باب دوم

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست