آیه اکمال دین در کلام علمای اهل تسنّن

اهل بیت (ع) در قرآن
بازدید: 77

در روایات فراوانى که از طرق معروف اهل تسنن و شیعه نقل شده، صریحاً این مطلب آمده است که: آیه شریفه

الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الإِسْلامَ دیناً (۱)
امروز دین شما را برایتان کامل و نعمت‏خود را بر شما تمام گردانیدم و اسلام را براى شما [به عنوان] آیینى برگزیدم.

در روز غدیر خم و به دنبال ابلاغ ولایت على(ع) نازل گردید، از جمله:

۱ ـ دانشمند معروف سنّى «ابن جریر طبرى» در کتاب «ولایت» از «زید بن ارقم»صحابى معروف، نقل مى کند که: این آیه در روز «غدیر خم» درباره على(ع)نازل گردید.

۲ ـ «حافظ ابو نعیم اصفهانى» در کتاب «ما نزل من القرآن فى عَلىّ(ع)» از «ابو سعید خدرى» (صحابى معروف) نقل کرده که: پیامبر(ص) در غدیر خم، على(ع) را به عنوان ولایت، به مردم معرفى کرد و مردم متفرق نشده بودند تا این که آیه (اَلْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ…) نازل شد.
در این موقع پیامبر(ص) فرمود:

اَللّهُ أَکْبَرُ عَلى اِکْمالِ الدِّیْنِ وَ اِتْمامِ النِّعْمَهِ وَ رَضِىَ الرَّبِّ بِرِسالَتِى وَ بِالْوِلایَهِ لِعَلِىٍّ۷ مِنْ بَعْدِى، ثُمَّ قالَ: مَنْ کُنْتُ مَوْلاهُ فَعَلِىٌّ مَوْلاهُ اَللّهُمَّ والِ مَنْ والاهُ وَ عادِ مَنْ عاداهُ وَ انْصُرْ مَنْ نَصَرَهُ وَ اخْذُلْ مَنْ خَذَلَهُ

«اللّه اکبر بر تکمیل دین و اتمام نعمت پروردگار و خشنودى خداوند از رسالت من و ولایت على(ع) بعد از من، سپس فرمود: هر کس من مولاى اویم على(ع)مولاى او است، خداوندا! آن کس که او را دوست بدارد دوست بدار، و آن کس که او را دشمن دارد، دشمن بدار، هر کس او را یارى کند یارى کن، و هر کس دست از یاریش بر دارد دست از یارى او بردار».

۳ ـ «خطیب بغدادى»، در تاریخ خود از «ابو هریره» از پیامبر(ص) چنین نقل کرده که: بعد از جریان غدیر خم و پیمان ولایت على(ع) و گفتار عمر بن خطاب:
«بَخٍّ بَخٍّ یَا بْنَ أَبِى طالِب أَصْبَحْتَ مَوْلاىَ وَ مَوْلى کُلِّ مُسْلِم» آیه (اَلْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِیْنُکُمْ)نازل گردید.(۲)

پی نوشتها:

(۱) سوره مائده آیه ۳
(۲) این سه روایت را مرحوم علامه امینى با تمام مشخصات در جلد اول «الغدیر»، صفحات ۲۳۰، ۲۳۱ و ۲۳۲ نقل کرده است و در کتاب «احقاق الحق»، جلد ۶، صفحه ۳۵۳ نزول آیه فوق درباره جریان غدیر به دو طریق از «ابو هریره» نقل شده است و از «ابو سعید خدرى» نیز به چندین طریق آمده است.

برچسب ها: , , , , , , , ,
نوشتهٔ بعدی
سوال از ولایت امیر مومنان(ع) در قیامت
نوشتهٔ پیشین
غدیر در قرآن و منابع اهل سنت (۱)

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست