گزارشی از جلد چهارم کتاب “الغدیر همراه”

معرفی کتاب
بازدید: 15

پس از پرداختن به حدیث غدیر و یاد غدیریّه‌ سرایان، از آنجا که بعضی شاعران غدیر، در ضمن اشعارشان به احادیث فضائل امیرالمؤمنین و اهل بیت (علیهم‌السلام) اشاره نموده و عدّه‌ای به این بهانه، مطالبی مطرح کرده‌اند، علامه امینی (رحمت الهی بر ایشان)  آستین همت بالا زده، آن کتاب‌ها و مندرجاتشان را به نقد کشیده است. لذا جلد چهارم “الغدیر همراه” به نقد و تحلیل منکِران غدیر اختصاص دارد.

در این کتاب به شانزده مورد از این دست نویسندگان و نوشته‌‌هایشان پرداخته‌ شده و مطالب نادرست‌ِ و نسبت‌های ناروای آنان به شیعه بررسی گردیده و با تحلیل‌ های‌ علمی و تاریخی،  پاسخ داده‌ شده است.

در این میان، مرحوم علامه امینی به نوشته‌های برخی خاورشناسانِ مغرِض یا غیرمنصف که مردمِ خود را به جاهلیت نخست فرا خوانده‌اند و با تحریف اسلام و برداشت سوء از قرآن کریم، کوشیده‌اند چهره‌ای غیرواقعی از اسلام جلوه دهند، توجه کرده و نوشته‌های آن‌ها را بصورت جدی و مستند، نقد کرده است.

همچنین به مناسبت گفتارهای یاوه‌ سرایان، به دفاع از زید شهید پرداخته و به تمجید شاعران نامدار شیعه از شخصیت مؤمن، دانشمند و راستگوی ایشان اشاره شده است.

نوشته‌های کسانی چون ابن حزم اندلسی، شهرستانی (در ملل و نحل)، ابن تیمیه (در کتاب منهاج‌السنه که بقول علامه، نامش برخلاف حقیقتش نام‌گذاری شده!)، ابن کثیر، رشید رضا و موسی جارالله، نمونه‌هایی از مواردی هستند که در الغدیرِ ایشان با روشی مستدلّ و متین نقد شده و با این کار ضمن روشن ساختنِ حقیقت، وجدان جهان اسلام را به این امر معطوف ساخته  که امروز، در شرایطی که به وحدت اجتماعی و نگاهبانی از مرزبانی اسلامی -که سیل‌های بنیان‌ کن آن را تهدید می کند- به شدت نیازمندیم، نوشته‌های چنین افرادی در برافروختنِ آتش دشمنی بین گروه‌های مسلمان، مؤثر بوده‌اند و چنین قلم های زهر آگینی، امت مسلمان را از سعادت و پیشرفت بازمی دارد، تمامِ برنامه‌های اصلاحی را از بین می‌برد و توجه به ناراستی‌های این نوشته‌ها، راه را برای وحدتی پایدار بین هم‌کیشانِ مسلمان هموار خواهد‌ ساخت.

کتاب در ۱۲۰ صفحه توسط انتشارات نبأ به چاپ رسیده و فایل الکترونیکیِ آن بصورت رایگان از لینک زیر قابل دریافت است

دانلود فایل PDF جلد چهارم کتاب “الغدیر همراه”

برچسب ها: , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ بعدی
بشارت به بعثت پیامبر اکرم (صلی اللّه‌ علیه و آله و سلم) در انجیل ممنوعه
نوشتهٔ پیشین
خاطره ای از دوران دانشجویی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست