زیارت قبر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و ائمه علیهم السلام و مردگان ممنوع است و حرام؟ (۲)

وهابیت
بازدید: 117

شبهه:
بن باز، از مفتیان سابق وهابی چنین فتوا داده است: برای زنان زیارت قبور جایز نیست؛ زیرا پیامبرصلی الله علیه وآله زنانی را که به زیارت قبور می‏روند لعنت کرده است. و دیگر این‏که زنان فتنه هستند، و صبرشان کم است. و لذا از رحمت خدا و احسان او این است که برای آنان زیارت قبور را حرام کرده است تا این‏ که نه فتنه‏ گری کنند و نه دیگران را به فتنه بکشانند. (مجموع فتاوی بن باز، ج ۲، ص ۷۵۷)
هیئت دائمی فتاوای وهابیان می‏گویند: «زیارت قبور تنها برای مردان مشروع است نه بر زنان، آن هم در صورتی که در شهر خودش باشد؛ یعنی بدون بار سفر بستن به جهت عبرت گرفتن». (اللجنه الدائمه، ج ۱، ص ۲۸۸)

پاسخ:
پاسخهای خود به این شبهه را در دو بخش ارائه می نماییم:

الف)اسناد و روایات صحیح درباره زیارت قبور زنان

  • مسلم نیشابوری در صحیح مسلم روایتی را ذکر می کند که عایشه از پیامبر در مورد نحوه زیارت خواندن سؤال کرد و ایشان دعایی را به عایشه تعلیم دادند. با توجه به اینکه پیامبر صلی الله علیه و آله عایشه را از رفتن به زیارت قبور نهی نمی کنند، این دلیل بر جواز زیارت قبور برای زنان می باشد: پس گفت (جبرئیل): پروردگارت امر کرده است تو را که به سوی اهل بقیع بروی و برایشان استغفار کنی. (عایشه) گفت: چگونه با اهل بقیع سخن بگویم ای رسول خدا؟ گفت: بگو: سلام بر اهل دیار از مؤمنین و مسلمین و رحمت کند خدا کسانی که بر ما مقدم و مؤخر شدند و ما انشاء الله به شما ملحق می شویم. (صحیح مسلم، مسلم نیشابوری، کتاب الجنائز، ج۱، ص۴۳۳)
  • پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) زنی را در کنار قبری دید که گریه می کند، به وی فرمود: خوددار باش و در فراق عزیزان صبر کن. (صحیح بخاری، ج ۲، ص ۹۳، باب قول الرجال للمراه عندالقبر اصبری، از کتاب الجنائز. )

ب) عملکرد صحابه و اهل بیت (علیهم السلام)

  • حضرت فاطمه (علیها السلام) هر روز جمعه قبر عموى گرامى اش حمزه (علیه السلام) را زیارت مى کرد و در آنجا نماز به جاى مى آورد و گریه مى‌نمود.( مصنف عبدالرزاق، ج ۳، ص ۵۷۲ و ۵۷۴; سنن الکبرى ،ج ۴، ص ۱۳۱)
  • حضرت فاطمه(علیهاالسلام) قبور شهداى احد را هر روز یا هر سه روز زیارت مى کرد و در آنجا نماز به جاى مى آورد و گریه و دعا مى نمود. (مستدرک الحاکم، ج۱، ص ۵۳۳)
  • در مورد عایشه نیز وارد شده است: وى قبر برادرش عبدالرحمن را در مکه زیارت مى کرد. (مستدرک الحاکم، ج۱، ص ۵۳۳)
  • بسطام بن مسلم البصری از ابی التیاج یزید بن حمید از عبدالله بن ابی ملیکه روایت کرد که روزی عایشه از قبرستان برمی گشت. من به او گفتم: ای ام المؤمنین از کجا بر می گردی؟ گفت: از قبر برادرم عبدالرحمن بن ابی ابکر گفتم آیا پیامبر (صلی الله علیه و آله) از زیارت قبور نهی نکرد؟ گفت: بله نهی کرد سپس امر به زیارت کرد.( السنن الصغیر للبیهقی، أبو بکر البیهقی، ج۲، ص۳۷-۳۸.)

با توجه به روایات مذکور میتوان نتیجه گرفت: زیارت قبور برای زنان ممنوع نیست زیرا مطابق روایات همسر و دختر گرامی پیامبر اسلام به زیارت قبور رفته اند و هیچ مخالفتی از سوی پیامبر گرامی اسلام درباره این عمل حضرت زهراء(علیها السلام) و عایشه انجام نشده است.

برچسب ها: زنان, زیارت_قبور, وهابیت
نوشتهٔ بعدی
معرفی کتاب “خطابه غدیر در آینه اسناد”
نوشتهٔ پیشین
حدیث غدیر، دروغ و کذب است!!!

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.